Aktuality

Někdy se majitelé pouze bojí...

 

   Bojí? Čeho? Teď určitě čekáte, že napíšu požáru nebo vandala, který jim postříká fasádu domu atp. A máte pravdu, souhlasím, taky bych si to myslel. Nicméně tento článek jsem se rozhodl napsat z úplně jiného důvodu. Asi byste nevěřili, že majitelé domů mají často strach z úplně jiné, banální věci - a tou je návštěva pojišťovny z důvodu úpravy smlouvy. Obávají se totiž NAVÝŠENÍ jejich platby za pojištění. Už mnohokrát jsem se setkal s předsedy SVJ, kteří před úpravou smlouvy raději strkali hlavu do písku a dělali, že se nic neděje. Měli totiž zafixované, že úprava smlouvy bude samozřejmě spojená s obrovským navýšením pojistného. Součástí jejich obav bylo také vysvětlování a obhajování jednotlivým členům na schůzích, že se s pojistnou smlouvou něco děje. Nedejbože navyšuje částka. Ti by je ukamenovali.. Připomíná Vám to něco? :)

   Nicméně situace může být úplně jiná. Může a také je, ovšem pokud se o Vás stará správný ''pojišťovák'' nebo si toho správného teprve najdete. Většina lidí přemýšlí asi takto. Aktuálně je náš panelový dům pojištěný na 30 milionů,  když pojistnou částku navýšíme na optimální hranici, dejme tomu 60 milionů, zvýší se naše platba ročního pojistného jednou tolik. A to přece nikdo na schůzi nezkousne. Proč tedy riskovat pomluvy v našem domě, raději pojistku necháme tak jak je a budeme doufat, že se nic nestane. Sice víme, že dům je o 50% podpojištěný, ale co naplat. Víte taky, že v případě takového podpojištění Vám pojišťovna může vyplatit pouze 50% pojistné částky, která je ve smlouvě? V tomto našem případě tedy při totální škodě, pouze 16 milionů! A za 16 milionů se bude těžko stavět nový dům se všemi třiceti byty nebo případně pořizovat byt za 533.000Kč, které by každý majitel bytu v tomto domě obdržel. Budu předpokládat, že souhlasíte. 

   Vraťme se ale k platbě pojistky, která při navýšení pojistné částky budovy z 30 na 60 milionů nemusela být dvojnásobná. Často se setkávám s tím, že částky navýšíme na správné hodnoty, dokonce i takto extrémní, jako je 50% podpojištění u našeho příkladu a roční splátka se pohne pouze o desítky procent (10-30%). Příklad: roční platba 10.200Kč, po 50% navýšení 11.700Kč. Malý rozdíl že? Opravdu minimální v porovnání se ztrátami, které by při katastrofických nebezpečích mohly všechny majitele bytů v tomto domě postihnout. Ale ať nekončíme depresivně, stačí opravdu málo, 20 minut Vašeho času, mrknout na Vaši aktuální smlouvu a domluvit si schůzku s odborníkem. Garantuji Vám, že to ještě  nikoho nezabilo:) , ba naopak ještě Vám budou jednotliví vlastníci vděční.

Kontakt

Adresa

Tylova 963/2,

Olomouc 77900

Mgr. Jakub Vyskočil

Zavolejte nám : +420 608 821 800

E-mail : jakub.vyskocil@iallianz.cz